Andrzej



Informacje Osobiste

Imię: Andrzej
Rok urodzenia: 1976
Zawód:trener IT | programista
Używa Linuxa od: 2002, ale jako główny i jedyny system operacyjny od 2007

Urządzenia z Linuxem

Main Box: Pentium 4 3.2 HT (jeden rdzeń) 3GB RAM, Nvidia 8800 GTS, Sound Blaster Audigy 4
Notebook: Asus M6N (bardzo stary sprzęt) 1GB RAM, ATI Radeon 9600
IPod Video 30GB: tak mój IPod też jest w stanie działać pod Linuxem
Palm T|X: mój Palm ma nawet dwie dystrybucje Linuxa, które mogę uruchamiać

Dystrybucja

Na obu moich komputerach oraz serwerach, którymi się opiekuję używam skompilowanego ze źródeł Gentoo Linuxa. Moje komputery biurkowe używają systemu graficznego KDE 4.x.
Na IPodzie używam oryginalnego oprogramowania Apple wraz z dystrybucją Linux for IPod i opartym na otwartych źródłach oprogramowaniu odtwarzacza mediów RockBox. Dzięki temu mogę na przykład grać w klasycznego Dooma na moim IPodzie. Oryginalne oprogramowanie Apple ma zdecydowanie zbyt ograniczoną funkcjonalność jak dla mnie.
Na Palmie posiadam oryginalny Palm OS, Opie Linux i GPE Linux. Oba Linuxy są uruchamiane z zewnętrznej karty pamięci. Uwielbiam grać w tetris pod Linuxem na moim Palmie

Dlaczego Linux?

Dla mnie wybór był oczywisty wybrałem Linuxa ponieważ lubię pracować w środowisku, które mogę dostosować do swoich potrzeb i przyzwyczajeń. Lubię pracować w stabilnym, wysoce funkcjonalnym i ładnie wyglądającym środowisku. Nie lubię być zmuszany do tego jak, kiedy i w jakim celu używam swojego komputera. Jako swego rodzaju wariat komputerowy lubię mieć pełną kontrolę nad systemem którego używam. I na koniec bardzo ważne jest dla mnie aby posiadać w pełni legalny system operacyjny z bogatym zestawem aplikacji.

Od 4 lat jestem oddanym użytkownikiem Gentoo Linuxa. Dystrybucja, która wybrałem wymaga sporo cierpliwości i pewnej wiedzy, ale w zamian można zbudować sobie system, który w pełni spełnia oczekiwania użytkownika. Prawidłowo skompilowany i skonfigurowany system charakteryzuje się niespotykaną wydajnością i stabilnością pracy. Dzięki temu mogę w pełni wykorzystać moje kilku letnie komputery. Gentoo także oferuje niespotykany w innych dystrybucjach zestaw aplikacji dostępnych w oficjalnym drzewie portage i w niezliczonej ilości overlayów. Jako ostatni ale wcale nie najmniej ważny powód dlaczego mój wybór padł na tą dystrybucję mogę powiedzieć, że pierwsze dwa tygodnie używania Gentoo Linuxa nauczyły mnie więcej na temat systemów operacyjnych i komunikacji sprzętu z oprogramowaniem niż cały czas studiów i kilka lat używania binarnych dystrybucji Linuxa takich jak Fedora czy Mendriva. Mogę opierając się na własnym doświadczeniu powiedzieć, że Gentoo może zrobić z ciebie eksperta komputerowego w bardzo krótkim czasie.

Od początków mojej przygody z Linuxem jestem pasjonatem KDE. Zawsze bardziej podobało mi się KDE od GNOMEa. To oczywiście kwestia gustu ale według mnie KDE zawsze było środowiskiem wyglądającym ładniej i posiadającym więcej funkcji. To co w szczególności lubię w KDE, to możliwość zmiany wyglądy i sposobu pracy tego środowiska. Dzięki stronom takim jak kde-look.org i ludziom, którzy dzielą się swoją pracą artystyczną, twój system może wyglądać bardzo oryginalnie.

Użytkowanie:

Jest mi bardzo trudno opisać jak używam Linuxa, ponieważ mogę robić w tym systemie wszystko. Byłoby mi dużo prościej wymienić czego nie robię w Linuxie. Niemniej postaram się napisać w jaki sposób wykorzystuję mój system. Zacznijmy od typowych zastosowań domowych.

Mój Linux pełni rolę centrum multimedialnego i serwera zawartości multimedialnej w mojej domowej sieci. Dowolny komputer w moim domu może uzyskać automatycznie dostęp i odtwarzać całą zawartość multimedialną przechowywaną na moim głównym komputerze. Dzięki projektowi lirc mogę sterować moim komputerem i większością aplikacji używając pilota na podczerwień. Wykorzystuje MythTV jako główne centrum multimedialne w połączeniu z moim telewizorem, który działa jako drugi ekran mojego komputera. Używam także centrum multimedialne XBMC do odtwarzania plików audio i video i odtwarzacz muzyczny Amarok. Tą ostatnią aplikację cenią sobie za możliwość uzyskiwania dostępu i wgrywania plików muzycznych do mojego IPoda. To w mojej opinii najbardziej bogaty w funkcje odtwarzacz plików audio, i to nie tylko biorąc pod uwagę system Linux. Do zrzucania i edytowania zawartości multimedialnej używam programu do nagrywania płyt K3B, konwertera plików multimedialnych Perl audio converter, nie liniowego edytora video Kdenlive, programu do konwersji video Avidemux, edytora audio Audacity, programu do tworzenia video prezentacji dla Linuxa SMILE. Do edytowania obrazów wykorzystuję przeglądarkę plików graficznych Gwenview, program do zarządzania fotografiami digiKam, pozwala mi on pobierać zdjęcia z mojego aparatu cyfrowego. Do bardziej zaawansowanej edycji zdjęć wykorzystuję program GIMP. Świetnym narzędziem jest też kreator panoram Hugin dzięki, któremu możesz tworzyć zdjęcia panoramiczne.

Teraz kilka słów o aplikacjach biurowych i Internetowych. Do zarządzania kontaktami, harmonogramem, zadaniami, skrzynkami pocztowymi i notatkami wykorzystuję pakiet Korganizer. Ta aplikacja pozwala na podłączenie się i synchronizację informacji z większością otwartych i komercyjnie dostępnych programów do pracy grupowej jak na przykład Novel GroupWise. Do pracy biurowej wykorzystuję pakiet OpenOffice.org posiadający szereg zalet w porównaniu do Microsoft Office. Najważniejsze z nich to pełne darmowe wsparcie wszystkich formatów dokumentów biurowych (włączając najnowsze formaty Microsoft Office) i możliwość wywoływania makr dokumentów biurowych z poziomu skryptów wiersza poleceń. Do przeglądania zasobów Internetu wykorzystuje najszybszą przeglądarkę świata Google Chromium, jako klienta poczty używam programu KMail. Używam także komunikatorów Skype dla Linux, Kopete aby uzyskać dostęp do sieci MSN, ICQ, Facebook chat, Kadu aby uzyskać dostęp do sieci GaduGadu, i Gfire aby uzyskać dostęp do sieci Xfire.

Nie jest to typowe dla użytkownika Linuxa ale jestem także graczem, i wykorzystuję swojego Linuxa do grania w gry. Uruchamiam gry zarówno natywnie jak i używając wine wolnej implementacji API windowsa dla Unixa. Natywnie mogę grać na Linuxie zarówno w wolne gry jak Nexuiz czy Warsow, i komercyjnie dostępne tytuły jak Doom3, Quake4, Enemy Territory Quake Wars, Heroes Of Newereth. To oczywiście tylko kilka z gier, w które gram na swoim Linuxie, cała lista jest zbyt długa aby ją tutaj załączyć.

Teraz przejdźmy do nieco bardziej profesjonalnego wykorzystania Linuxa. Używam mojego komputera z Linuxem jako maszyny do rozwijania oprogramowania, oznacza to, że tworze na nim kod źródłowy. Dzięki temu, że najprawdopodobniej moje projekty będą wdrażane na serwery Linuxa, mogę na moim komputerze osobistym odtworzyć całe środowisko wdrożeniowe, co przyśpiesza rozwój i testowanie moich projektów. Do tworzenia moich projektów używam Platformy Eclipse. Poza pracą nad rozwijaniem kodu mam także pod swoją kontrolą kilka serwerów. Dzięki Linuxowi i jego narzędziom mogę szybko i bezpiecznie uzyskać do nich dostęp. Oczywiście Linux pozwala mi uzyskać dostęp do dowolnego serwera nawet tych pracujących pod kontrolą systemu Microsoft Windows, bez potrzeby zakupowania czy instalowania choćby jednego dodatkowego programu.

Uczenie się nowych rzeczy jest częścią mojego zawodu, jest to zdecydowanie najlepsza jego część. Dzięki wsparciu dla wirtualizacji w Linuxie mogę tworzyć środowiska wirtualne, które odzwierciedlają pracę całych sieci komputerowych zbudowanych z maszyn serwerowych i klienckich, na których mogę się uczyć i bezpiecznie testować nowe ustawienia i aplikacje. Do tego typu zadań wykorzystuję oprogramowanie VirtualBox i Qemu.

Ostatnia rzecz, która czyni moje komputery z Linuxem tak użytecznymi jest ich unikalny pulpit 3D. Mówiąc 3D mam na myśli prawdziwy pulpit 3D a nie to co oferuje system windows. W Linuxie mieliśmy prawdziwy pulpit 3D długo przed tym jak Microsoft wydał jego ubogą i strasznie małą wydajną imitację w systemie Windows Vista. Wiele osób nie docenia użyteczności pulpitu 3D. Ja uważam go za niezwykle użyteczny, jako że większą część czasu pracuje z wieloma aplikacjami, przełączanie między nimi i przemieszczanie ich pomiędzy wirtualnymi pulpitami na prawdę przyśpiesza moją pracę. Szczególnie cenię sobie pełną kontrolę nad przezroczystością w aplikacjach biurkowych. Wielokrotnie ustawiam częściową przezroczystość w zintegrowanym środowisku deweloperskim a pod nim wyświetlam sobie dokumentację API w przeglądarce internetowej. W ten sposób mogę pisać kod i widzieć API w tym samym czasie.

Ostatnie spostrzeżenia pochodzą z moich doświadczeń jako trenera IT. Wiele razy używałem projektora podłączonego do mojego komputera z Linuxem i zawsze uważałem za niezwykle użyteczną możliwość powiększenia dowolnej części ekranu lub wyróżnienia na ekranie wskaźnika myszy poprzez wciśnięcie kombinacji dwóch klawiszy.

Mógłbym opowiadać o moim systemie godzinami ale nie chcę nikogo zanudzić na śmierć, więc dodam tylko, że niektóre z aplikacji, które używam możesz zobaczyć na poniższych zrzutach ekranu. Mam nadzieję, że przypadną ci one do gustu.


Komentarze

Jeśli znalazłeś jakieś błędy w powyższej informacji lub po prostu chcesz wypowiedzieć swoje zdanie na jej temat, będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.
Wszystkie komentarze będą pokazywać się na stronie po tym jak zostaną zatwierdzone. Przepraszam za to ale chcę mieć pewność, że moja strona będzie wolna od obraźliwych lub wulgarnych treści. Nie mam nic przeciwko krytyce ale zrób to właściwie dobierając słowa.

Pozostaw komentarz