Obsługa Sprzętu


Jednym z najczęściej spotykanych mitów dotyczących Linuxa jest ten mówiący o braku właściwego wsparcia ze strony dostawców sprzętu. Ten mit wynika z faktu, że w większości przypadków nie znajdziesz wielu komponentów sprzętowych rozprowadzanych wraz ze sterownikami dla platformy Linux. Uwierz mi dla większości tych komponentów sprzętowych istnieją sterowniki linuxowe. Niektóre z tych sterowników są tworzone przez dostawców sprzętu na tych samych zasadach co system Linux, inne tworzone są przez społeczność utalentowanych programistów i są dostępne dla każdego. Dzięki takiemu sposobowi rozwijania te sterowniki stają się lepszymi z każdym nowym wydaniem. W rzeczywistości wiele z nich cechuję się dużo wyższą jakością niż zamknięte wersje tych samych sterowników dostarczanych na inne platformy programowe jak Mac czy Windows. Jeśli sterowniki są otwarte i dostępne bez ograniczeń stają się one po prostu częścią kernela systemu Linux, więc nie ma potrzeby dostarczania osobnego dysku ze sterownikami.

Istnieją dostawcy sprzętu którzy ciągle obawiają się otworzyć swój proces rozwojowy dla społeczności i wydają sterowniki dla Linuxa w podobny sposób jak dla Windowsa i Maca. Jako przykład można podać dostawcę kart graficznych 3D korporację NVidia. Tego typu sterowniki nie mogą stać się częścią systemu Linux. Użytkownicy mogą podjąć samodzielnie decyzję czy używać tego typu sterownika, czy może zastąpić go otwartą wersją sterownika społecznościowego, który może w pełni lub tylko w części wykorzystywać możliwości sprzętu.

Skłamałbym gdybym powiedział, że wszystkie komponenty sprzętowe świetnie pracują w Linuxie, ale większość na pewno. Aby uniknąć problemów zawsze upewniam się, że konkretny model sprzętu ma odpowiednie wsparcie w środowisku Linuxa zanim wydam na niego swoje pieniądze. Sprawdzenie tego nie zajmuje więcej niż kilka minut i najczęściej sprowadza się do odwiedzenia stron lub forów dyskusyjnych poświęconych kompatybilności sprzętu z Linuxem. Na poniższych zrzutach ekranu postaram się udowodnić, że Linux może pomóc ci kontrolować w pełni komponenty sprzętowe. Mam nadzieję, że przypadną ci one do gustu..


Komentarze

Jeśli znalazłeś jakieś błędy w powyższej informacji lub po prostu chcesz wypowiedzieć swoje zdanie na jej temat, będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.
Wszystkie komentarze będą pokazywać się na stronie po tym jak zostaną zatwierdzone. Przepraszam za to ale chcę mieć pewność, że moja strona będzie wolna od obraźliwych lub wulgarnych treści. Nie mam nic przeciwko krytyce ale zrób to właściwie dobierając słowa.

Pozostaw komentarz