Narzędzia do Pracy Biurowej


Wiele razy słyszałem od rożnych osób, że brak narzędzi do pracy biurowej jest czymś co powstrzymuje je od zmiany systemu na Linuxa. Bardzo często nie lubią oni Windowsa ale myślą, że są zmuszenie do używania go ze względu na potrzebę używania narzędzi Microsoft Office do otwierania i tworzenia dokumentów biurowych lub myślą, że są zmuszeni do używania programu outlook w celu uzyskiwania dostępu do swojej korporacyjnej skrzynki pocztowej i zarządzania swoim harmonogramem i listą zadań. Zawsze odpowiadam na to tak samo: będziesz miał mniej problemów z narzędziami do pracy biurowej w Linuxie niż w Windowsie. To jedna z głównych przyczyn, dla których na co dzień używam Linuxa. Tworzę wszystkie typy dokumentów biurowych używając Linuxa i nigdy nie miałem żadnych problemów z otwieraniem, edytowaniem i tworzeniem dokumentów. Większość osób, z którymi współpracowałem używała narzędzi Microsoft i nigdy nie narzekała na dokumenty, które im wysyłałem. Prawdopodobnie nie przyszło im do głowy, że dokumenty, które im wysyłałem były tworzone przy wykorzystaniu wolnego i opartego na otwartych źródłach oprogramowania.

Jeśli napotkałeś problemy z otwieraniem dokumentów stworzonych w MS Office 2007, ponieważ posiadasz starszą wersję pakietu Microsoft Office musisz przyjąć do wiadomości, że nie będziesz miał takich problemów w Linuxie. Najbardziej funkcjonalny pakiet office dostępny w Linuxie OpenOffice pozwoli ci otwierać i tworzyć dokumenty we wszystkich dostępnych formatach. Do zapisywania dokumentów tekstowych możesz wykorzystać formaty .doc, .docx ale także otwarty i oficjalnie zatwierdzony międzynarodowy standard .odf, który jest domyślnym formatem w pakiecie OpenOffice.

Jeśli obawiasz się, że OpenOffice nie jest utrzymywany przez dużą korporację i jego używanie jest ryzykowne ze względu na jego niepewną przyszłość, nie bój się. OpenOffice jest utrzymywany przez drugą co do wielkości korporację informatyczną na świecie nazwaną Oracle i dzięki swojej otwartości także inne korporacje jak Novell przyczyniają się do jego rozwoju. Jak widzisz możesz mieć pełne komercyjne wsparcie dla OpenOffice. Jeśli nadal nie wierzysz, że OpenOffice jest lepszym wyborem spójrz na porównanie pakietów biurowych przygotowane przez firmę Oracle.

Jeśli obawiasz się, że używanie OpenOffica zmusi cię do nauczenia się wielu nowych rzeczy, mogę powiedzieć na przykładzie mojej dziewczyny i mojej mamy, że nauczenie się jak go używać zajęło im około 5 minut. Najważniejszą rzeczą jaką musiałem im pokazać było jak zapisywać dokumenty używając formatów Microsoft.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz bardziej profesjonalnych rozwiązań biurowych jak na przykład: system CRM, program finansowo-księgowy, aplikację do zarządzania fakturami itp., nie martw się znajdziesz komercyjne i wolne oprogramowanie Linuxowe, które pomoże ci zrealizować takie zadania. Polskim użytkownikom polecam odwiedzenie strony firmy LeftHand.

Na poniższych zrzutach ekranu znajdziesz przykłady pokazujące wiele aplikacji i narzędzi biurowych jakich używam na moich komputerach z Linuxem. Mam nadzieję, że przypadną ci one do gustu i będziesz chciał wypróbować je samodzielnie.


Komentarze

Jeśli znalazłeś jakieś błędy w powyższej informacji lub po prostu chcesz wypowiedzieć swoje zdanie na jej temat, będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.
Wszystkie komentarze będą pokazywać się na stronie po tym jak zostaną zatwierdzone. Przepraszam za to ale chcę mieć pewność, że moja strona będzie wolna od obraźliwych lub wulgarnych treści. Nie mam nic przeciwko krytyce ale zrób to właściwie dobierając słowa.

Pozostaw komentarz