Narzędzia do Edycji Multimediów


W przeszłości system operacyjny Linux nie stanowił prawdziwej konkurencji dla Windowsa czy MacOsXa na polu edycji zawartości audio czy video. Działo się tak gdyż nie było dobrego oprogramowania, które pozwoliło by użytkownikom Linuxa realizować tego typu zadania. W ostatnich latach w Linuxie pojawiło się wiele zaawansowanych szkieletów obsługi multimediów jak Gstreamer czy Phonon. Ten fakt polepszył możliwości Linuxa w zakresie odtwarzania i edycji zawartości multimedialnej. Używając dostępnych w Linuxie szkieletów obsługi multimediów deweloperzy są w stanie tworzyć oprogramowanie do edycji multimediów znacznie prościej niż miało to miejsce poprzednio. Doprowadziło to do powstania wielu świetnych projektów, które sprawiły że Linux dogonił konkurencję. Obecnie możesz znaleźć wiele darmowo dostępnych programów do edycji zawartości video i audio, które stanowią prawdziwą konkurencję nawet dla komercyjnych programów dostępnych w innych systemach. Możesz wykorzystać większość dostępnych w Linuxie programów zgodnie z prawem do tworzenia zarówno osobistych jak profesjonalnych projektów. Na polu darmowo dostępnych programów do edycji multimediów Linux został liderem. Naprawdę trudno będzie ci znaleźć darmowo dostępne programy dla Windowsa czy MacOsX do nie liniowej obróbki video, których funkcje będą odpowiadać tym z programów Kdenlive czy Cinerella. To samo można powiedzieć o świetnym programie do obróbki audio Ardour czy narzędziu do modelowania i tworzenia animacji 3D Blender.

W menadżerze oprogramowania twojej dystrybucji Linuxa znajdziesz darmowe i proste w użyciu narzędzia do liniowej i nieliniowej obróbki video, aplikacje do tworzenia animacji 3D, oprogramowanie cyfrowych stacji roboczych do obróbki dźwięku, konwertery formatów dźwięku i video oraz serwery strumieniujące. Jeśli uznasz, że te narzędzia nie są tak dobre jak te dostępne w Windowsie i Macu, masz pełne prawo aby tak uważać, ale upewnij się, że zapłaciłeś za wybraną przez siebie aplikację zanim ją zainstalujesz i z niej skorzystasz.

Jeśli szukasz w pełni profesjonalnych narzędzi do edycji video i tworzenie animacji 3D, posiadających komercyjne wsparcie znajdziesz takie aplikacje na platformę Linux, odwiedź stronę firmy Ifxsoftware stworzyła ona wiele produktów, które używają Linuax jako natywnego systemu. Innym przykładem komercyjnych aplikacji są programy do tworzenia animacji 3D: Autodesk Maya i Houdini oraz program do tworzenia animacji tłumów Massive, które także posiadają natywnie działające Linuxowe wersje.

Na poniższych zrzutach ekranu możesz zobaczyć oprogramowanie do edycji video i audio, które zainstalowałem na moich komputerach. Mam nadzieje, że przypadną ci one do gustu.


Komentarze

Jeśli znalazłeś jakieś błędy w powyższej informacji lub po prostu chcesz wypowiedzieć swoje zdanie na jej temat, będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.
Wszystkie komentarze będą pokazywać się na stronie po tym jak zostaną zatwierdzone. Przepraszam za to ale chcę mieć pewność, że moja strona będzie wolna od obraźliwych lub wulgarnych treści. Nie mam nic przeciwko krytyce ale zrób to właściwie dobierając słowa.

Pozostaw komentarz