Treść:

Wstęp

Jeśli chcesz wiedzieć co myślę o Linuksie i dlaczego tak cenię ten system, postaram się to wyjaśnić. Nie jest to łatwe zadanie ale postaram się wyjaśnić to najlepiej jak potrafię.

Na początek muszę nadmienić, że zapewne w Internecie znajdziesz wiele stron, które będą się starały przekonać cię do używania lub nie używania Linuksa. Te z nich, które walczą z Linuksem w większości przypadków tworzone są przez ludzi którzy mają bardzo ograniczoną wiedzę i doświadczenie w wykorzystaniu tego systemu. Przeczytasz na nich wiele kłamstw i mitów dotyczących Linuksa. Postaram się do nich odnieść w dalszej części. Z drugiej strony istnieją serwisy internetowe, które będą cię przekonywały do używania tylko wolnego oprogramowania i pozbycia się z twojego komputera Windowsa i własnościowego oprogramowania. Jeśli posłuchasz tego typu rad najprawdopodobniej znienawidzisz Linuksa tak bardzo podczas pierwszego tygodnia używania systemu, że nigdy więcej nie zechcesz go użyć. Twórcy tych stron zapominają o dwóch rzeczach. Po pierwsze: osoby, które nigdy nie napisały i nie skompilowały pojedynczej linii kodu nie dbają o całą ideę wolności oprogramowania. Oczekują one po prostu aby program działem nie pragną go zmieniać , optymalizować czy kompilować ze źródeł. Po drugie: osobiście uważam, że prawdziwa wolność to wolność wyboru. Wyboru pomiędzy otwartym i wolnym oprogramowaniem a oprogramowaniem własnościowym. Moim zdaniem przedewszystkim program powinien robić to do czego został stworzony, jeśli przy okazji jest wolny i oparty na otwartych źródłach to dodatkowa zaleta.

Zwolennicy wolności oprogramowanie odwiedzający to miejsce nie zrozumcie mnie źle ja zdaje sobie sprawę z tego jaką przewagę daje mi wolne oprogramowanie. Jestem użytkownikiem Gentoo Linuksa i na prawdę uwielbiam moją dystrybucję. Po ponad 5 latach używania tego systemu, nigdy nie zamienił bym go na binarny system operacyjny. Jako trener IT z pewnym doświadczeniem w pracy z ludźmi, uczeniu ich administracji systemami i innych rzeczy związanych z szeroko pojętymi technologiami informacyjnymi wydaje mi się, że rozumiem co jest najbardziej istotne dla większości użytkowników komputerów - użyteczność i stabilność oprogramowania. Jeśli i tobie na tym zależy to Linux jest naprawdę świetnym wyborem. Może nawet najlepszym wyborem dla wielu ludzi, niestety ci ludzie nie wiedzą, że mają taki wybór.

Czy Linux jest dobry dla wszystkich? Jestem daleki od takich sądów. Czy jest dobre dla ciebie? Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania.

  • Czy uważasz, że wszyscy ludzie powinny wyglądać tak samo, nosić te same ubrania, jeździć dokładanie tymi samymi samochodami, używać tego samego oprogramowania?
  • Czy podejmowanie logicznych wyborów sprawia ci ogromną trudność?
  • Czy uważasz, że prośba o pomoc to wstyd?
  • Czy sądzisz, że wymiana pomysłów za darmo to coś złego i powinno się tego zabronić?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań obawiam się, że Linux nie jest dla ciebie. Nie polubisz go i powinieneś trzymać go z dala od swojego komputera. Jeśli odpowied. Jeśli natomiast odpowiedziałeś przecząco to zachęcam do dalszej lektury.

Mity i kłamstwa na temat Linuksa.

Jest możliwe, że znajdziesz inne strony internetowe poruszające temat kłamstw i mitów dotyczących Linuksa. Jest także możliwe, że lista mitów będzie dłuższa oraz argumentacja będzie inna od mojej. Moja lista to efekt moich doświadczeń. Większość mitów, które tutaj wymieniań to te, które sam słyszałem od ludzi z którymi przyszło mi pracować. Wszystkie podane tutaj argumenty przedstawiają mój punkt widzenia i moje doświadczenia w używaniu Linuksa i wolnego oprogramowania.

Mit 1 - Linux i wolne oprogramowanie to rodzaj komunizmu stojącego w sprzeczności z zasadami wolnego rynku i poszanowaniem własności intelektualnej - dla mnie komunizm oznacza coś dokładnie przeciwnego do wolności jaką daje ci użytkowanie Linuksa i wolnego oprogramowania. Linux nie zmusza cię i nie ogranicza cię w tym jak i w jakim celu go wykorzystujesz. Czy możesz to samo powiedzieć o innych systemach operacyjnych? Jeśli myślisz, że tak oznacza to tylko, że nigdy nie zadałeś sobie trudu aby przeczytać warunki licencji, którą zgodziłeś się akceptować instalując system.

Linux i jego otwartość jest zaprzeczeniem monopoli zwiększając tym samym poziom konkurencji na rynku oprogramowania. Wolne i oparte na otwartych źródłach oprogramowanie (w większości dostępne za darmo) są realną alternatywą dla produktów komercyjnych dla tych ludzi i organizacji, które nie mogą pozwolić sobie na to aby wydawać duże sumy na zakup oprogramowania. W ten sposób Linux i inne wolne i otwarte oprogramowania obniża poziom piractwa na rynku oprogramowania.

Jeśli jesteś zainteresowany tym co oznacza Linux i dlaczego wspominałem o wolności obejrzyj dowolny z filmów zamieszczonych poniżej.

Mit 2 - Linux i wolne oprogramowanie jest mniej bezpieczne ponieważ ich kod źródłowy jest dostępny dla każdego - tak naprawdę tworzenie oprogramowania opartego na otwartych źródłach prowadzi do technologicznej niezawodności. Wszyscy użytkownicy komputerów, utalentowani programiści, eksperci od zabezpieczeń mają możliwość analizowania kodu źródłowego w poszukiwaniu dziur w zabezpieczeniach i proponowania osobom odpowiedzialnym za opiekę nad programem poprawek usuwających znalezione problemy. Dzięki temu poprawki naprawiające problemy są dostępne niezwykle szybko. Jeśli jako osoba tworząca program zamykasz dostęp do kodu źródłowego jesteś zdany sam na siebie. Wszyscy ludzie, który mogli by ci pomóc mają absolutny zakaz analizowania twojego programu. Jedynie osoby chcące ci zaszkodzić nie będą przestrzegały tego zakazu. Wież mi jest zdecydowanie więcej osób chcących pomóc niż tych, które odnajdują satysfakcję w szkodzeniu. Linux jest systemem operacyjnych całkowicie opartym na otwartym kodzie źródłowym właśnie dla tego stanowi on tak nieprzyjazne środowiska dla wirusów, robaków i innych rodzajów złośliwego oprogramowania.

Mit 3 - Linux i otwarte oprogramowanie nie ma żadnej przyszłości ponieważ jest dostępne za darmo i nie ma możliwości aby przedsiębiorstwa mogły na nich zarabiać prawdziwe pieniądze - ten sposób myślenia jest całkowicie niezgodny z rzeczywistością. Po pierwsze Linux jest wykorzystywany jako platforma do uruchamiania wielu innych komponentów programowych, i sprzedawany w połączeniu z tymi produktami. Klient otrzymuje w pełni sprawne i stabilne środowisko do uruchamiania tych produktów za niższą cenę. Z drugiej strony tworzenie oprogramowania opartego na otwartym kodzie źródłowym wprowadziło na rynku IT nowy model biznesowy. Zamiast sprzedawać prawo do używania oprogramowania, firmy wspierające rozwój Linuksa i otwartego oprogramowania zarabiają na wdrożeniach, pełnym długoterminowym wsparciu i szkoleniach. Jeśli zakupisz komercyjną dystrybucję Linuksa nie płacisz za możliwość używania oprogramowania na CD, zamiast tego płacisz za wsparcie dla tego produktu. Płacisz za gwarancję, że jeśli napotkasz problemy w trakcie jego użytkowania możesz poprosić i uzyskać pomoc. Ten rodzaj wsparcia jest ogromnie ważny dla systemów o krytycznym znaczeniu dla misji przedsiębiorstwa.

Mit 4: Linuksowi i wolnemu lub otwartemu oprogramowaniu brakuje komercyjnego wsparcia, dlatego nie może być ono traktowane jako poważny konkurent dla systemów operacyjnych i programów, które są tworzone przez dobrze opłacanych programistów - Linux i wolne lub otwarte oprogramowanie posiada silne komercyjne wsparcie. Jego kod jest współtworzony przez programistów należących do globalnych korporacji. Lista tych korporacji jest bardzo długa, jako przykład najbardziej znane z nich to: Oracle, Novell, RedHat, Nokia, IBM, Google. Możesz także rzucić okiem na listę korporacyjnych członków Fundacji Linuksa podążając za tym linkiem.

Wszystkie firmy i fundacje współtworzące Linuksa i inne otwarte oprogramowanie używają otwartych standardów dzięki temu wszystkie pomysły i rezultaty prac mogą być wymieniane. Sprawia to, że rozwój oprogramowania jest szybszy i tańszy a tworzone oprogramowanie bezpieczniejsze.

Linux jest bardzo poważną konkurencją dla systemów zamkniętych. Na niektórych polach Linux staje się liderem. Jeśli rozważymy rynek serwerów spójrz na słynną listę 500 najmocniejszych komputerów świata. Prawie 95% (status na 06/2010) tych komputerów działa pod kontrolą Linuksa. Najsilniejszy komputer w Polsce nazwany Galera z Politechniki Gdańskiej działa pod kontrolą Linuksa.

Linux zawsze miał silny udział w rynku systemów wbudowanych, ale ostatnie 2 lata to ogromny sukces Linuksa i otwartych standardów na rynku urządzeń mobilnych. Czy słyszałeś o platformie Google Android lub Nokia Mameo aktualnie rozwijanej przez korporacje Nokia i Intel jako projekt MeeGo. Jeśli tak, prawdopodobnie przegapiłeś fakt, że oba systemy są oparte na Linuksie. Sprzedaż urządzeń z systemem Android wzrosła w ciągu ostatniego roku o 882% rok do roku. Skąd aż taki wzrost? Android to system zbudowany według otwartych standardów i na otwartym kodzie źródłowym więc może być dostarczany z urządzeniami wielu różnych dostawców. Android zajął należne mu drugie miejsce zaraz za telefonami z systemem Symbian.

Ostatnią kwestią jest rynek komputerów biurkowych Oficjalnie Linux posiada 1.02% udział w rynku. Jakkolwiek jestem dumny, że należę do prawdziwej elity użytkowników komputerów, nie wydaje mi się aby liczba ta była dokładna. W Linuksie nie mamy żadnej scentralizowanej kontroli. Jesteśmy otwartą i wolną społecznością. Nie policzysz nas licząc ilość przeprowadzonych aktywacji czy ilość dokonanych pobrań systemu. Po prostu nasz system nie musi być aktywowany a z jednego pobranego DVD można legalnie zainstalować Linuksa nawet na 100 komputerach. Jeśli będziesz nas liczył analizując ruch sieciowy pamiętaj, że Linux posiada skuteczne mechanizmy zapobiegające jego szpiegowaniu. Możesz także odwiedzić serwisy takie jak Linux Counter. Zobaczysz tam około 140 000 zarejestrowanych użytkowników, ale to tylko tych z nas którzy są prawdziwymi entuzjastami. Nie wydaje mi się aby istniała jakakolwiek dobra metodologia niemniej Linux Counter ocenia ilość użytkowników Linuksa na całym świecie na około 28 milionów. Bez względu na to jaką liczbę podasz ona stale rośnie. Dzięki bardziej komercyjnie zorientowanym projektom takim jak: Google Chrome OS, SUSE Linux Enterprise Desktop lub Red Hat Enterprise Linux Desktop liczba ta będzie rosła nieco szybciej.

Jeśli nadal nie wierzysz, że Linux posiada komercyjne wsparcie po prostu kliknij którykolwiek z linków umieszczonych poniżej.

Mit 5: Linux posiada bardzo ubogie wsparcie dla sprzętu komputerowego - ten mit jest typowy u osób, które dawno temu próbowały swoich sił w Linuksie lub takich, które kompletnie nie rozumieją jak wykrywanie sprzętu działa w Linuksie. Oczywiście jest to prawdą, że jeśli kupisz jakiś komponent sprzętowy najprawdopodobniej nie znajdziesz sterowników dla Linuksa na dołączonej do niego płycie CD. Dlaczego? Ponieważ instalacja sterowników nie działa w ten sposób w Linuksie. Większość sterowników stanowi część samego systemu. Więc jak to działa w Linuksie? Nie musisz instalować sterowników po zainstalowaniu systemu lub co gorsza szukać ich w Internecie. Nowoczesne dystrybucje biurkowe sprawdzają twój sprzęt podczas instalacji systemu i konfigurują go automatycznie. Moje doświadczenie wskazuje że 80% instalacji systemu Linux miało pełne wsparcie dla wszystkich komponentów sprzętowych zaraz po zainstalowaniu. Co z pozostałymi 20%? Niektóre dystrybucje Linuksa (społecznościowe) nie zainstalują automatycznie własnościowych sterowników do kart graficznych ATI lub Nvidia. W zamian za to zainstalują ich oparte na otwartych źródłach i wolne odpowiedniki, które to mogą lub nie (w zależności od modelu procesora graficznego) zapewnić ci pełne wsparcie dla funkcji 3D (potrzebnej do uruchomienia pulpitu 3D czy gier w Linuksie). Jeśli potrzebujesz pełnego wsparcia dla grafiki 3D zawsze możesz samodzielnie zainstalować sterownik własnościowy używając graficznego menadżera oprogramowania typowego dla twojej dystrybucji. Podobny problem może wystąpić dla ograniczonej ilości modeli skanerów, które mogą wymagać dogrania specjalnego pliku z tzw. firmware. Inne komponenty sprzętowe mogą wymagać dodatkowej konfiguracji aby poprawnie działały (wież mi takie sytuacje nie występują często), a taka konfiguracja w większości przypadków wymaga od użytkownika dopisania pojedynczej linii w jednym z plików konfiguracyjnych systemu. Możesz znaleźć dokładną instrukcję na forum wsparcia dla sprzętu lub poprosić o nią i ktoś na pewno postara ci się pomóc.

Czy wszystkie składniki sprzętowe zadziałają w Linuksie? Oczywiście nie. Najczęściej spotykane problemy dotyczą ograniczonej ilości modemów programowych (ale kto dzisiaj używa modemów) i bardzo ograniczonej ilości bezprzewodowych kart sieciowych. Dla każdego składnika sprzętu, który nie działa w Linuksie znajdziesz kilkanaście zamienników o tej samej funkcjonalności dostępnych po tej samej lub niższej cenie, które będą działały bez potrzeby dodatkowej konfiguracji. Jeśli już jesteś użytkownikiem Linuksa to nie zapomnij o odwidzeniu stron takich jak Linux Drivers lub zadawaniu pytań na forum wsparcia dla sprzętu twojej dystrybucji zanim zdecydujesz się na zakup nowego składnika sprzętowego dla twojego komputera. Pozwoli to uniknąć niedogodności.

Zanim zakończę ten nieco przydługi wątek dotyczący sprzętu, chciałbym dodać jeszcze jedną ważna rzecz. Jeśli byłeś użytkownikiem Windows być może doświadczyłeś dość typowego problemu, występującego przy migracji z jednej wersji systemu Windows na inną (na przykład z Windows XP na Windows 7), kiedy to okazuje się, że starsze wersje komponentów sprzętowych nie działają w nowej wersji systemu i co najgorsze nie można znaleźć żadnego sterownika, który by sprawił aby zaczęły one działać. W ten sposób zostajesz zmuszony do zakupu nowego komponentu sprzętowego pomimo, że stary działał dotychczas bez zarzutu. Tego typu problemy nie występują w Linuksie.

Możesz zobaczyć niektóre z moich komponentów sprzętowych na mojej stronie Linux w przykładach.

Mit 6: Linux jest za trudny w użyciu dla osób nie będących ekspertami komputerowymi - to jest jeden z najbardziej typowych mitów dotyczących Linuksa. Skłamałbym gdybym powiedział, że wszystkie możliwe zadania, które udostępnia mój ulubiony system operacyjny są równie proste w realizacji jak w systemie Windows. Administracja serwerami na pewno wymaga więcej wiedzy w Linuksie niż w Windows (taki wniosek wypływa z mojego doświadczenia jako trenera IT). Jeśli natomiast szukasz systemu dla komputera biurkowego (do przeglądana Internetu, pracy biurowej czy multimediów) Linux w wielu codziennych zadaniach moim zdaniem jest dużo prostszy w użyciu niż Windows. Oczywiście bardzo wiele zależy tu od wyboru dystrybucji. Są Linuksy dla maniaków takich jak ja i dla zwykłych użytkowników komputerów.

Dlaczego uważam, że praca biurkowa jest prostsza w Linuksie niż w MacOsX czy Windows? Postaram się to wyjaśnić na przykładach. Napisałem już "kilka" linii na temat wykrywania sprzętu. Spójrz powyżej. Kolejny przykład to instlacja systemu. Po zainstalowaniu Windows masz system operacyjny, który daje ci możliwość pracy w Internecie i odtwarzania plików multimedialnych (powinienem powiedzieć odtwarzania części plików multimedialnych). Aby mieć możliwość pracy biurowej, posiadać wsparcie dla wszystkich popularnych formatów plików multimedialnych i graficznych musisz zainstalować w swoim systemie bardzo wiele programów pochodzących od innych dostawców. Nie twierdzę, że jest to trudne zadanie, ale na pewno wymaga sporo czasu i może nieść ze sobą pewne ryzyko dla bezpieczeństwa twojego systemu. W większości nowoczesnych dystrybucji Linuksa zaraz po instalacji będziesz posiadał w systemie profesjonalny pakiet biurowy (lub nawet dwa do wyboru). Twój system będzie w stanie odtwarzać dowolną zawartość multimedialną i będzie otwierał dowolną stronę internetową bez konieczności instalacji dodatkowych wtyczek w przeglądarce.

Jako kolejny przykład opiszę procedurę instalacji oprogramowania w Linuksie i Windows. W Windows musisz znaleźć program w Internecie i ściągnąć go lub zakupić na CD. Następnie uruchomić jego instalator i przejść procedurę instalacji mając nadzieję, że nie zniszczy ona systemu. W Linuksie instalujesz oprogramowanie przy użyciu menadżera oprogramowania. Musisz uruchomić graficzny menadżer, skorzystać z opcji wyszukiwania programu (możesz przeglądać dostępne programy wg. nazwy, kategorii i opisu), odnaleźć program, który interesuje cię najbardziej, zaznaczyć go i zainstalować. Menadżer oprogramowania automatycznie pobierze i zainstaluje wszystkie komponenty programowe niezbędne do poprawnego uruchamiania docelowego programu. Program zostanie skonfigurowany i gotowy do użycia zaraz po instalacji. Użycie menadżera oprogramowania minimalizuje ryzyko zniszczenia systemu. Programy, które są w nim dostępne zostały przygotowane i zweryfikowane przez opiekunów twojej dystrybucji.

Na koniec spójrzmy na aktualizacje systemu - w Windows zwykła aktualizacja zajmie się jedynie produktami firmy Microsoft, pozostałe składniki systemu musisz aktualizować samodzielnie. W Linuksie aktualizacja zajmie się nie tylko samym systemem ale także wszystkimi programami, które zainstalowałeś przy użyciu menadżera oprogramowania, nawet jeśli to oprogramowanie nie jest w pełni wolne i oparte na otwartych źródłach.

Powinieneś bez problemu dać sobie radę ze zmianą wyglądu i sposobu pracy środowiska, wykonaniem kopii bezpieczeństwa najważniejszych danych i normalnymi zadaniami konfiguracji sytemu używając narzędzi z interfejsem graficznym udostępnianych przez twoją dystrybucję. Nie musisz być programistą. Biurkowy Linux nie wymaga od ciebie znajomości voodoo. Proszę odwiedź moją stronę historie sukcesu lub obejrzyj dowolny z filmów umieszczonych poniżej jeśli myślisz, że Linux może być za trudny dla Ciebie.

Mit 7 - Jest zbyt mało programów działających pod Linuksem - istnieją tysiące programów dostępnych dla Linuksa. A ich liczba rośnie każdego dnia. Mógłbym wymienić wiele z nich, ale zamiast tego ponieważ zobaczyć znaczy uwierzyć zachęcam cię do odwiedzenia mojej strony Linuks w przykładach, która pokazuje wszystkie aplikacje jakie wykorzystuję pod Linuksem. Głęboko wierzę, że wszystkie możliwe zadania można zrealizować przy wykorzystaniu Linuksa. Niektóre z nich po prostu wymagają zapoznania się z nowym programem posiadającym graficzny interfejs użytkownika.

Pragnę także dodać, że dzięki projektom takim jak wine lub jego komercyjnej wersji crossover możesz używać wielu programów tworzonych dla Windows (włączając w to gry dla Windows) w Linuksie i większość z nich działa tak samo dobrze jak w natywnym systemie. Możesz zobaczyć przykłady programów uruchamianych pod wine na mojej stronie Linux w przykładach.

Mit 8 - Linux nie jest dobrym środowiskiem do uruchamiania gier - faktem jest, że nie ma wielu gier dostępnych dla Linuksa, ale to nie znaczy, że Linux nie jest przystosowany do uruchamiania gier. Linux wykorzystuje zbliżone API 3D do PlayStation 3 oparte na dobrze znanym standardzie OpenGL, dzięki temu przenoszenie gier dostępnych dla PlayStation na Linuksa jest możliwe. Jako dowód wystarczy spojrzeć na legendarne tytuły gier firmy ID Software: Return To Castle Wolfenstein, Doom3, Quake4, Enemy Territory: Quake Wars wszystkie dostępne dla Linuksa. Firmy tworzące gry nie widzą realnego runku na platformie Linux. Niektóre z nich wydają lub utrzymują serwery swoich gier na Linuksie. To przykre, że z jednej strony korzystają one z używania Linuksowych serwerów, nie dając jednocześnie możliwości użytkownikom Linuksa grania w swoje produkty. Jest to coś co mogły by złamać monopol firmy Microsoft na rynku biurkowych systemów operacyjnych. Mam nadzieję, że ta sytuacja ulegnie zmianie jako że liczba graczy Linuksowych rośnie. Dopóki sytuacja nie ulegnie zmianie możesz wykorzystać wspomniane powyżej programy wine lub crossover do uruchamiania i grania w gry z Windows po Linuksem. Opierając się na moim własnym doświadczeniu mogę stwierdzić, że ilość gier w pełni wspieranych przez wine rośnie z każdym nowym wydaniem. Jestem graczem i mogę powiedzieć, że projekt wine był moim ostatnim krokiem prowadzącym do pozbycia się całkowicie Windows z moich komputerów. Teraz kupuję tylko te gry, które działają bezpośrednio lub przy wykorzystaniu Wine na moim systemie Linux.

Jeśli jesteś zainteresowany wadami i zaletami uruchamiania gier na Linuksie, odwiedź moją stronę Linux w przykładach i sam zobacz jak gry wyglądają na platformie Linux.

Dlaczego warto dać szansę Linuksowi?

Istnieje wiele powodów dla, których warto jest abyś dał szansę Linuksowi. Skupie się, na zastosowaniach systemu biurkowego jako, że przewagi oferowane przez serwery Linuksa są dobrze znane. Jeśli nie wierzysz w siebie i uważasz, że nie warto próbować , przeczytaj proszę poniższą listę powodów i odwiedź moją stronę historie sukcesu. Mam nadzieję, że pomorze ci to zmienić zdanie.

Powód 1 - Wypróbowanie Linuksa nic nie kosztuje - Możesz pobrać dowolną dystrybucję społecznościową za darmo, niektóre dystrybucje komercyjne także dostępne są przez okres próbny za darmo. W związku z tym pobranie i przetestowanie Linuksa, będzie cię kosztowało tylko czas jaki temu poświecisz.

Powód 2 - Można przetestować Linuksa bez konieczności zmiany zawartości dysku twardego twojego komputera - Dystrybucje Linuksa posiadają unikalną funkcję zwaną Live CD. Jest to w pełni funkcjonalny system operacyjny uruchamiany z płyty CD lub DVD. Dzięki temu użytkownicy mogą przetestować system i dobrać właściwą dystrybucję do swoich potrzeb. Live CD może być również wykorzystane w celu sprawdzenia kompatybilności pomiędzy wybraną dystrybucją i twoim komputerem. Jedną z najlepszych cech Live CD jest fakt, że większość z ich oferuje w pełni automatyczną konfigurację połączenia Internetowego, więc bez problemu będziesz mógł przeglądać zasoby sieci Internet bez konieczności instalowania systemu na dysku. Live CDs z Linuksem są szeroko wykorzystywane do diagnostyki problemów i odzyskiwania danych z uszkodzonych instalacji systemu Microsoft Windows.

Oczywiście istnieją pewne wady używania Live CD. Ponieważ system jest uruchamiany z płyty CD nie działa on tak szybko i wydajnie jak system zainstalowany na dysku twardym, nie można w nim także zainstalować żądnego dodatkowego oprogramowania.

Powód 3 - Linux nie zmusza cię do zmiany przyzwyczajeń lub zaprzestania używania oprogramowania lub systemów operacyjnych, których używałeś wcześniej - możesz zainstalować Linuksa obok innego systemu operacyjnego, którego używałeś wcześniej. Tak naprawdę większość dystrybucji Linuksa podczas procesu instalacji wykryje istniejący system operacyjny i zaproponuje ci sposób takiego zainstalowania systemu aby zachować dane z istniejącego systemu operacyjnego. Podczas procesu uruchamiania komputera zostaniesz poproszony o wybór systemu do uruchomienia. W ten sposób będziesz mógł wykorzystać Windowsa na przykład od grania w gry a Linuksa do bezpiecznego przeglądania zasobów sieci Internet.

Powód 4 - Linux oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa - jeśli posiadasz doświadczenie w użytkowaniu systemu operacyjnego Windows, prawdopodobnie wiele razy cierpiałeś z powodu wirusów i innych typów złośliwego oprogramowania (robaków, trojanów czy key loggerów etc). Tego typu programy mają naprawdę ciężkie życie w systemie Linux. Wiele osób mówi, że dzieję się tak dla tego, że Linux nie jest popularnym systemem. Gdzieś przeczytałem, że z wirusami w Linuksie jest jak z potworem Loch Ness. Są ludzie, którzy twierdzą one istnieją. Jeśli spróbujesz odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego na Linuksa istnieje tak mało złośliwego oprogramowania? Mniejsza popularność systemu to tylko część prawdy. Pozostała część to sposób w jaki system jest rozwijany. Linux jest systemem oparty na otwartych źródłach więc każdy ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa czy utalentowany programista może szukać w nim dziur w zabezpieczeniach i proponować poprawki usuwający znalezione problemy. W ten sposób problemy są stale poprawiane a poprawki dotyczące bezpieczeństwa trafiają do głównej gałęzi systemu. W Linuksie znajdziesz poprawki bezpieczeństwa stworzone przez Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA, które dzięki otwartości systemu stały się częścią wielu jego dystrybucji.

Nie można także pominąć faktu, że od samego początku swojego istnienia Linux był rozwijany jako system dla wielu użytkowników. Zadania zwykłego użytkownika (na przykład związane z uruchomieniem programu multimedialnego) są dobrze odizolowane od zadań wykonywanych przez użytkownika uprzywilejowanego. Dzięki temu uruchomienie zwykłych programów nie może zniszczyć całego systemu. Większość programów tworzonych dla platformy Linux jest rozwijana z poszanowaniem reguł zabezpieczeń dostarczanych w systemie. Nie można powiedzieć tego samego o platformie Windows, która ciągle cierpi z powodu problemów bezpieczeństwa wprowadzonych w pierwszych wersjach systemu.

Możesz być pewien, że nie zniszczysz swojej instalacji Linuksa po prostu podłączając do niej kluczyk USB i uzyskując dostęp do zgromadzonej na nim zawartości. W Windows robaki i wirusy mogę się rozprzestrzeniać w systemie w taki właśnie sposób tylko dzięki wykorzystaniu plików tekstowych autorun.ini i desktop.ini.

Nie chcę być źle zrozumiany. Zdaję sobie sprawę z tego, że zabezpieczenie to proces i można mieć bardzo dobrze zabezpieczonego Windowsa i mniej zabezpieczonego Linuksa. Mam także świadomość tego, że wiele problemów z bezpieczeństwem systemu Windows wynika ze sposobu w jaki system jest wykorzystywany przez użytkowników. Z przykrością zauważyłem, że większość ludzi z którymi przyszło mi pracować jest przyzwyczajona do codziennej pracy na kontach super użytkowników (administratorów). W ten sposób możliwe problemy w przestrzeni użytkownika mogą zniszczyć cały system. Szczególnie smutne jest, że niektóre programy dostępne dla Windows tak na prawdę zmuszają swoich użytkowników aby pracowali w ten sposób. Są to typowe problemy dla platformy Windows, które nie występują w Linuksie. Z mojego własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że zabezpieczenie komputera z Windows (nawet maszyny biurkowej) jest procesem wielostopniowym wymagającym podstawowego doświadczenia i wielu narzędzi dostarczanych przez odrębnych dostawców jak na przykład programy antywirusowe i tym podobne. Zabezpieczenie Linuksa jest realizowane bezpośrednio poprzez mechanizmy wbudowane w system lub narzędzia darmowo dostępne w repozytorium pakietów każdej dystrybucji.

Powód 5 - Linux oferuje wysoką stabilność pracy - możesz mieć przeświadczenie, że twój system operacyjny musi być reinstalowany od czasu do czasu. Mogłeś też zauważyć, że z rosnącym czasem użytkowania twój system operacyjny pracuje coraz wolniej i coraz wolniej realizuje zadania użytkownika. Tego typu problemy są typowe dla Windowsa a występują niezwykle rzadko w Linuksie. Dlaczego? Głównie ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa systemu. Jest niezwykle trudno zniszczyć system wykonując zadania zwykłego użytkownika. Większość problemów w Windowsie powstaje w wyniku instalacji w systemie komponentów programowych tworzonych przez firmy trzecie. Źle napisany instalator może zniszczyć cały system jako, że instalacja oprogramowania wymaga uprawnień administratora. Innym typowym problemem jest nadpisywanie podczas instalacji jednego programu bibliotek systemowych potrzebnych do uruchamiania innego programu. W ten sposób instalacja jednego programu uniemożliwia uruchamiania innego.

W Linuksie mamy zweryfikowane repozytoria oprogramowania. Słowo zweryfikowane oznacza, że znajdujące się w nich programy zostały sprawdzone pod kątem poprawności instalacji i działania przez opiekunów danej dystrybucji. Programy są instalowane przy użyciu menadżerów oprogramowania. Proces instalacji obejmuje pobranie programu, zweryfikowanie, że pobrana wersją jest tą właściwą (przy użyciu specjalnej sumy kontrolnej) i zainstalowaniu go. Jeśli używasz zweryfikowanych repozytoriów oprogramowania nic złego nie powinna się stać systemowi podczas instalacji oprogramowania. Dzięki zaawansowanemu mechanizmowi rozwiązywania zależności wbudowanemu w menadżery oprogramowania Linuksa możliwość nadpisania składników jednego z komponentów programowych przez inny jest bliska zeru. Najgorsza rzecz jaka może się przytrafić to tak zwana blokada, w której system uniemożliwi instalację dwóch powodujących konflikt składników. Jest to niezwykle rzadka sytuacja. To są mechanizmy gwarantujące stabilność systemu po instalacji oprogramowania.

Linux jest także wolny od spowolnień i rosnących czasów odpowiedzi systemu na żądania użytkownika podczas długiego okresu używania systemu. Większość z tych problemów jest powodowana poprzez fragmentację systemu plików oraz fakt, że ilość zajmowanego przez system na dysku miejsca rośnie z każdym zadaniem realizowanym przez system. Po pierwsze jeśli jesteś użytkownikiem Windows może być ci ciężko uwierzyć ale fragmentacja systemu plików w Linuksie to nie problem, tak długo jak długo zachowujesz pewną część wolnego miejsca na dysku (partycji). Jeśli mi nie ufasz podążaj za tym linkiem tutaj znajdziesz bardzo dobre wyjaśnienie.

Drugim wspomniany problem to objętość systemu rosnąca w czasie. Istnieje bardzo wiele plików tymczasowych tworzonych podczas instalacji, użytkowania lub aktualizacji systemu. W Windows tego typu pliki są rzadko usuwane automatycznie, a nazbyt często użytkownicy zapominają o tym aby używać narzędzi systemowych dostępnych w Windows pomagających w optymalizacji pracy systemu. W Linuksie, większość plików tymczasowych tworzonych podczas instalacji, aktualizacji czy realizacji innych zadań jest usuwana, natychmiast po tym jak zadanie zostaje wykonane. Z mojego własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że bez względu na to jak długo używałem systemu, zamykanie i uruchamianie systemu Linux zajmują taki sam rób bardzo porównywalny okres czasu. Nie mogę tego powiedzieć o systemach biurkowych i serwerowych Windows, których używałem (pomimo, że nie zapominałem o regularnym uruchamianiu zadań optymalizacyjnych defragmentacji systemu plików).

Linux musi być reinstalowany wtedy kiedy wychodzi nowe wydanie dystrybucji. Ale to nie jest prawdziwa reinstalacja raczej aktualizacja systemu z DVD. Podczas długiego czasu użytkowania systemu Linux nigdy nie byłem zmuszony do reinstalacji systemu z powodu tego, że stracił on stabilność pracy. Jedyną reinstalacja jaką przeprowadziłem była spowodowana awarią dysku twardego.

Powód 6 - Linux jest dostarczany z zestawem wielu różnych użytecznych aplikacji - najprawdopodobniej posiadasz doświadczenie w użytkowaniu systemu operacyjnego Widnows. Po zainstalowaniu windows masz do dyspozycji system operacyjny dostarczony z zestawem podstawowych programów w tym: przeglądarkę internetową, podstawowy klient pocztowy, podstawowy menadżer plików, podstawowy edytor tekstu, odtwarzacz multimedialny (z ograniczonym liczbą wspieranych formatów multimedialnych), podstawową przeglądarkę zdjęć, wbudowany kompresor (z ograniczonym liczbą wspieranych formatów kompresji) i inne mniejsze komponenty pochodzące od jednego producenta. Linux jest dostępny jako dystrybucja. Ten termin określa system operacyjny i zestaw programów pochodzących od różnych dostawców. Najpopularniejsze dystrybucje Linuksa są dostarczane z bogatym zestawem programów włączając w to: przeglądarki internetowe, klienty poczty, narzędzia internetowej transmisji plików, menadżery plików, odtwarzacze multimedialne, w pełni funkcjonalne pakiety biurowe, programy edukacyjne, narzędzia programistyczne, w pełni funkcjonalne narzędzia do edycji plików graficznych i zdjęć, liniowe i nieliniowe edytora video, cyfrowe narzędzia do edycji audio, narzędzia do tworzenia animacji 3D, maszyny wirtualne i wiele innych. Zestaw aplikacji i programów dostępnych zaraz po zakończeniu instalacji może być dostosowany podczas procedury instalacji.

Pozwolę sobie wymień tylko kilka moim zdaniem najlepszych z tych programów

  • OpenOffice.org - bogaty w funkcje pakiet biurowy zawierający edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytor prezentacji multimedialnych, kreator aplikacji bazodanowych i program do edycji grafiki wektorowej. OpenOffice pozwala użytkownikowi otwierać, poddawać edycji i tworzyć zawartość w najbardziej popularnych formatach plików biurowych (włączając w to formaty zapisu z pakietów Microsoft Office XP/2003/2007). Według Polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej OpenOffice jest porównywalny do podobnych aplikacji komercyjnych i może być używany do zastąpienia ich zarówno w zastosowaniach edukacyjnych jak i biurowych.
  • Gimp - zaawansowany program do obróbki grafiki cechujący się porównywalną funkcjonalnością do podobnych mu aplikacji komercyjnych takich jak: Adobe Photoshop, Corel Photopaint or Corel Paint Shop Pro.
  • Blender 3D - System Tworzenia/Animowania/Publikacji grafiki 3D szeroko wykorzystywany do profesjonalnego i osobistego tworzenia zawartości 3D. Projekty stworzone w Blenderze reklamują tą aplikację najlepiej. Po prostu podążaj za tym linkiem i przekonaj się sam.
  • BRL-CAD - potężny wieloplatformowy i oparty na otwartych źródłach kombinatoryczny system tworzenia i modelowania brył geometrycznych (CSG), stworzony w 1979 roku na potrzeby U.S. Army Ballistic Research Laboratory. Aktywnie rozwijany od tego czasu i uwolniony w roku 2004 BRL-CAD jest prawdopodobnie najbardziej bogatym w funkcje wolnym systemem CAD. Od ponad 20 lat ta aplikacja była wykorzystywana to tworzenie wielu systemów uzbrojenia na potrzeby armii amerykańskiej.
  • Ardour - oprogramowanie cyfrowej stacji obróbki dźwięku (Digital Audio Workstation) porównywalny w funkcjach do podobnym aplikacji komercyjnych takich jak: FL Studio, Sound Forge, Logic Pro.
  • Kdenlive - bogaty w funkcje lecz prosty w użytku program do nie liniowej obróbki video, posiadający wsparcie dla różnych formatów zapisu multimedialnej zawartości video (w tym formatu HDV).
  • Dia - program do rysowania diagramów posiadający podobną funkcjonalność do programu Microsoft Visio.
  • MythTV - centrum multimedialne i oprogramowanie do nagrywania zawartości video posiadające bogatą funkcjonalność ale prosty i łatwy w użyciu interfejs.
  • XBMC - centrum multimedialne i multimedia center i rozrywkowe z bogatymi funkcjami i bardzo zaawansowanym i ładnie wyglądającym interfejsem.
  • 2mandvd - Narzędzie do authoringu DVD z prostym w użyciu interfejsem zorientowane na tworzenie zaawansowanych multimedialnych dysków DVD.
  • VLC - bogaty w funkcje odtwarzacz multimedialny i serwer strumieniujący zapewniający odtwarzanie, nadawanie na żywo w sieci i kodowanie zawartości video i audio.
  • digiKam - bogaty w funkcje program do zarządzania zdjęciami cyfrowymi zorientowany na tworzenie albumów zdjęć i podstawową ich obróbkę. Świetne narzędzie do zarządzania osobistą kolekcją fotografii.
  • Amarok - świetny odtwarzacz multimedialny zapewniający bezpośredni dostęp do tysięcy Internetowych stacji radiowych i strumieni podcastów, automatyczny dostęp do tekstów odtwarzanych piosenek, informacji o artyście pobranych z Wikipedii oraz galerii video artysty zgromadzonych w serwisie Youtube. Program ten posiada także możliwość uzyskiwania dostępu i ładowania plików do wielu popularnych odtwarzaczy mp3.

Wiele z wymienionych powyżej programów jest także dostępnych dla platformy Windows niemniej w Linuksie są one częścią dystrybucji i będą aktualizowane wraz z każdą aktualizacją systemu. Wykorzystanie ich w Windows zmusi użytkowników do ręcznej ich aktualizacji z każdym nowym wydaniem.

Jeśli chcesz zobaczyć wspomniane powyżej programy wraz z wieloma innymi, których używam odwiedź moją stronę Linux w przykładach. Znajdziesz tam wiele interesujących zrzutów ekranu. Możesz także obejrzeć filmy opublikowane na Youtube podążając za dowolnym z linków zamieszczonych poniżej.

Powód 7 - Linux daje możliwość zerwania z piractwem - darmowo dostępne dystrybucje społecznościowe Linuksa dostarczane wraz z zestawem użytecznych programów są realną i bogatą w funkcje alternatywą dla komercyjnego oprogramowania. Wielu ludzi używa komercyjnego oprogramowania nie przestrzegając przepisów prawa, używając ich bez wnoszenia opłat lub nie zgodnie z zapisami ich licencji. Tym samym narażając siebie na poniesienie poważnych konsekwencji takiego postępowania. Po pierwsze używanie wolnego oprogramowania nie jest trudniejsze niż używanie ich komercyjnych alternatyw. Czasami wymaga jedynie nauczenia się kilku nowych rzeczy. Po drugie: wolne i otwarte oprogramowanie nie narzuca użytkownikowi ograniczeń w sposobie w jaki może z niego korzystać. Dzięki temu użytkownik może skoncentrować się na pracy. Nie musi zamartwiać się, że sposób w jaki korzysta z programu jest niezgodny z prawem lub zapisami jego licencji.

Masz pełne prawo zdecydować, że komercyjne własnościowe oprogramowanie jest lepiej dostosowane do twoich potrzeb i wymagań. Niemniej zawsze powinieneś za nie zapłacić i używać go zgodnie z zapisami licencji, do której przestrzegania zobowiązałeś się instalując dany program. Jeśli tego nie zrobisz, wcześniej lub później zapłacisz za to w bardzo nieprzyjemny sposób. Pamiętaj nie legalne użytkowanie własnościowego komercyjnego oprogramowania z powodu zbyt niskich przychodów czy jakiegokolwiek innego powodu nigdy nie będzie wytłumaczeniem dla sądu. Masz inną możliwość, legalną możliwość skorzystania z Linuksa i wolnego i otwartego oprogramowania.

Powód 8 - Linux jest elastyczny możesz go w pełni wykorzystać na najnowszych ale także i starszych komputerach - ponieważ rozwijanie oprogramowania opartego na otwartych źródłach jest drogą do technicznej doskonałości, Linux w bardzo efektywny sposób wykorzystuje zasoby sprzętowe. Linux daje użytkownikowi niezwykły wybór pomiędzy dystrybucjami i środowiskami graficznymi. Znajdziesz dystrybucja na najbogatszymi w funkcje środowiskami (jak KDE) tworzonymi z myślą o nowych konfiguracjach sprzętowych czy nieco lżejszymi (jak XFCE) dla nieco starszych komputerów, kończąc niezwykle lekkich środowiskach (jak LXDE), które będą poprawnie działać nawet na bardzo starych komputerach.

Jeśli dysponujesz starszym komputerem i myślisz, że jego czasy dobiegły końca, możesz być mile zaskoczony widząc jak dobrze na takim komputerze działa Linux. Nie twierdzę tutaj, że będziesz mógł stworzyć efektywne multimedialne środowisko do nielinowej obróbki video z każdego komputera z systemem Linux. Niemniej starsze komputery z lżejszym środowiskiem graficznym świetnie się nadają do przeglądania zasobów Internetu i pracy biurowej. Więc nie wyrzucaj swojego starego peceta. Zainstaluj na nim Linuksa.

Powód 9 - W przypadku problemów Linux jest świetnym wyborem jako drugi system operacyjny - posiadanie dwóch systemów operacyjnych na jednym komputerze może ci pomóc w przypadku poważnych problemów. Kiedy twój system nie chcę się uruchomić i nie jesteś pewien czy problem jest spowodowany awarią sprzętu czy oprogramowania, możesz spróbować uruchomić drugi system i sprawdzić czy on działa poprawnie. Jeśli nie to zapewne masz problem ze sprzętem. Jeśli natomiast Linux nadal działa poprawnie to pomoże ci on "uratować życie". Możesz go wykorzystać do odzyskania najważniejszych dla ciebie danych. Linux bez problemu uzyska dostęp do każdego rodzaju systemu plików. Możesz przy jego użyciu przeskanować partycję innego systemu programem antywirusowym (w większości dystrybucji Linuksa znajdziesz darmowo dostępny program antywirusowy z prostym w użyciu interfejsem graficznym). Możesz spróbować naprawić uszkodzony system operacyjny wykorzystując dostępne w Linuksie narzędzie do odzysku danych.

Problemy i najczęściej spotykane trudności

Chciałbym aby informacje tu zawarte były prawdziwe więc nie mogę przemilczeć faktu, że możesz spodziewać się pewnych problemów. Zanim je wymienię chcę zacząć od kilku ostrzeżeń. Jeśli chcesz dać szansę Linuksowi pamiętej Linux to inny system operacyjny, nie jest on trudniejszy czy łatwiejszy w opanowania, po prostu jest inny. Wiele zdań będziesz mógł zrealizować w ten sam sposób do, którego jesteś przyzwyczajony. Nie oczekuj jednak, że Linux będzie się zachowywał dokładnie w ten sam sposób jak system, którego używałeś wcześniej. To jest otwarty system i musisz do niego podchodzić z otwartym umysłem.

Problem 1 - Linux daje zbyt wiele opcji do wyboru - dla większości użytkowników Linuksa jest to główny powód dlaczego decydują się oni na używanie tego systemu, ale ta jego cecha może stanowić poważny problem dla zwykłych użytkowników komputerów. Dlaczego? Ponieważ użytkownicy Windows czy MacOsX są przyzwyczajeni aby przystosowywać siebie do systemu operacyjnego, podczas kiedy w Linuksie użytkownik przystosowuje system operacyjny do siebie.

Pierwszy wybór jakiego musi dokonać każdy użytkownik Linuksa to wybór odpowiedniej dystrybucji dla swoich potrzeb i wymagań. Większość ludzi nie rozumie jak ważny ten wybór jest. Wiele razy słyszałem: wypróbowałem Linuksa ale nie podobał mi się. System działał wolna lub środowisko graficzne nie prezentowało się ładnie lub po zainstalowaniu systemu nie miałem pojęcia jak uruchomić środowisko graficzne. To dość typowe, że ludzie wypróbowują pierwszego Linuksa, który trafia w ich ręce i oceniają całe środowisko Linuksa według tego pierwszego doświadczenia. Złego doświadczenia, które pochodzi z podjęcia złego wyboru.

Środowiska graficzne Linuksa oferują ludziom wybór jakiego nie mają oni zarówno w systemie MacOsX jak i Windows. Wybranie właściwego nie jest wcale tak prostym zadaniem. W obu wspomnianych powyżej systemach masz jedno środowisko graficzne, które zawsze wygląda i zachowuje się tak samo. W Linuksie masz wybór pomiędzy wieloma: KDE, GNOME, XFCE, LXDE, Fluxbox, Enlightenment. Powinieneś wybrać właściwe kierując się: własnym gustem (środowiska graficzne w Linuksie różnią się od siebie wyglądem), potrzebami (oferują one bardziej lub mniej rozbudowane możliwości konfiguracyjne), konfiguracją sprzętową komputera (mogę one wymagać więcej lub mniej zasobów systemowych). Tego typu wybory są typowe w niemalże każdym aspekcie użytkowania systemu.

Jak rozwiązać ten problem?

  • Po pierwsze - nie instaluj na dysku pierwszej dystrybucji, która trafi w twoje ręce.
  • Poproś o pomoc na jednym z wielu forów wsparcia dla użytkowników Linuksa. Są tam setki tysięcy doświadczonych użytkowników Linuksa, którzy przyjemnością ci pomogą.
  • Wykorzystaj strony Internetowe dystrybucji i projektów środowisk graficznych, przeczytaj na nich oferowane funkcje, obejrzyj zrzuty ekranów i filmy prezentujące ich wygląd i możliwości.
  • Odwiedź serwisy takie jak: jakilinux.org, Linux Distribution Chooser - posiadają one sympatyczne i proste w użycia quizy on-line, które mogą ci pomóc podjąć właściwy wybór.
  • Przetestuj system przed jego instalacją. Jak? Używając jego wersję Live CD, w pełni użyteczny sytem uruchamiany z płyty CD lub DVD. Używając Live CD możesz przetestować całą dystrybucję i jej środowisko graficzne przed instalacją systemu. Możesz także sprawdzić system instalując go na tak zwanej Maszynie Wirtualnej wewnątrz aktualnie pracującego sytemu operacyjnego.
  • Ostania choć nie najmniej ważna kwestia - pamiętaj system powinien odpowiadać tobie. Słuchaj rad i sugestii innych ale podejmij własną decyzję. Zawsze sprawdź kilka alternatyw przed podjęciem ostatecznego wyboru.

Problem 2 - Konieczność nauczenie się kilku nowych rzeczy - większość osób martwi się że używanie Linuksa będzie wymagało od nich nauczenia się mnóstwa nowych rzeczy. Wybranie dystrybucji odpowiadającej twojemu doświadczeniu ograniczy ilość niezbędnych do nauczenia się rzeczy do absolutnego minimum. Wykorzystanie nowego systemu operacyjnego jest dość podobne jak skorzystanie z nowej aplikacji. Będziesz musiał poeksperymentować ze środowiskiem i nauczyć się pracy z nowymi narzędziami. Pierwsze rzeczy, które będziesz musiał zapamiętać to:

  • fakt że w Linuksie nie znajdziesz dysków C lub D zamiast za to będziesz musiał się nauczyć aby zapisywać swoje pliki w specjalnym katalogu zwanym domowym (jego zastosowanie jest dość zbliżone do folderu Moje Dokumenty z Windows)
  • będziesz musiał się nauczyć jak zainstalować dodatkowy program używając menadżera oprogramowania ale to tylko narzędzie z interfejsem graficznym więc nie powinno ci to sprawić problemu.
  • Będziesz musiał zapamiętać, że systemy plików Linuksa są wrażliwe na wielkość znaków. Pliki nazwane MojeZdjęcie.jpg i mojezdjęcie.jpg mogą koegzystować w jednym katalogu.

Jest to wszystko co musisz wiedzieć aby zacząć używać biurkowej dystrybucji Linuksa do korzystania z Internetu, pracy biurowej i odtwarzania zawartości multimedialnej. Oczywiście wcześniej lub później nauczysz się kilku dodatkowych rzeczy, ponieważ Linux jest systemem, który pozwoli ci wybrać kiedy i czego chcesz się nauczyć. Rozpoczęcie pracy w Linuksie wcale nie jest takie trudne jak mógłbyś się tego spodziewać. Jeśli napotkasz problemy poproś o pomoc. Na większości forów wsparcia dla Linuksa znajdziesz ludzi, którzy starają się pomagać początkującym.

To co może wymagać nieco więcej doświadczenia to na przykład uruchamianie programów tworzonych dla Windows pod Linuksem, lub stworzenie z twojego komputera z Linuksem domowego serwera, który będzie udostępniał innym komputerom i urządzeniom w twoim domu pliki i zawartość multimedialną. Ale pamiętaj to jest możliwe i jedyna rzecz jaka może cię przed tym powstrzymać to brak czasu lub zainteresowania aby przeczytać dokumentację.

Problem 3 - Konfiguracja dziwnych komponentów sprzętowych - niektóre komponenty sprzętowe mogą wymagać dodatkowej konfiguracji aby mogły działać poprawnie w Linuksie. Wiele tutaj może zależeć od dystrybucji ale możesz spodziewać się problemów z programowymi modemami, bardzo ograniczoną liczbą bezprzewodowych kart sieciowych i niektórymi skanerami czy kamerami internetowymi. Mogę cię zapewnić, że zdecydowana większość z nich, szczególnie te najpopularniejsze będzie działać bezpośrednio po zainstalowania bez najmniejszych problemów. Niemniej niektóre z nich mogą wymagać instalacji własnościowego sterowania z firmware a ograniczona liczba ze względu na ograniczenia prawne może nie działać wcale. Nie jest to tak naprawdę problem Linuksa ale raczej brak dobrej woli wytwórcy sprzętu. Tak więc przed dokonaniem zakupu jakiegoś komponentu sprzętowego odwiedź forum wsparcia dla obsługi sprzętu dla Linuksa, to pozwoli ci uniknąć niedogodności.

Od czego zacząć?

Jeśli czytasz tą cześć zapewne znaczy to, że chcesz dołączyć do grona użytkowników Linuksa. Postaram ci dać kilka rad, które pochodzą z mojego doświadczenia.

  • Na początek pobierz jakieś Live CD i wypróbuj jak działa ono na twoim komputerze. Sprawdź czy napotykasz jakieś problemy. Jeśli ie jesteś pewien jakie Live CD powinieneś pobrać możesz spróbować Sabayon Linux, ale doradzam abyś odwiedził jedno z forów wparcia dla Linuksa i zadał tam pytanie, jakie Live CD będzie najlepsze dla twojego komputera.
  • Nie rób rewolucji - nie pozbywaj się systemu operacyjnego, którego używałeś dotychczas na rzecz Linuksa. Zainstaluj Linuksa obok systemu, którego używałeś dotychczas. Daj sobie czas na odkrywanie Linuksa i poznaj system krok po kroku. Kto wie może, któregoś dnia odkryjesz tak jak, że nie potrzebujesz innego systemu operacyjnego, ale dojdź do tego momentu powoli, nie musisz się spieszyć.
  • Upewnij się, że wykonasz kopię najważniejszych dla Ciebie plików zanim rozpoczniesz instalację systemu. Instalacja nie powinna spowodować większych problemów ale pech w postaci awarii zasilania może się przytrafić, więc lepiej miej najważniejsze pliki zapisane na zewnętrznym nośniku.
  • Jeśli zamierzasz instalować Linuksa obok systemu Windows, zdefragmentuj wszystkie partycję windows. Instalator Linuksa będzie starał się zrobić miejsce dla Linuksa i postara się przesunąć dane aby utworzyć to miejsce. Defragmentacja przyśpieszy ten proces i zapobiegnie ewentualnym problemom.
  • Jeśli nie wiesz jak odpowiedzieć na, którekolwiek z pytań instalacyjnych, nie zgaduj. Poproś o pomoc na forum.
  • Pamiętaj otwarty umysł to podstawa w Linuksie. Ten system nie tworzy barier przed tobą. W Linuksie wszystko jest możliwe.
  • Nie wstydź się prosić o pomoc, w Linuksie pomagamy sobie to pomaga naszej społeczności rosnąć.

Mam nadzieję, że ten system sprawi ci tyle frajdy ile mnie sprawia.

Jeśli znamy się osobiście podążaj za tym linkiem.

Dodatkowe informacje

Jeśli szukasz dodatkowych informacji na temat Linuksa, oprogramowanie opartego na otwartych źródłach czy wolnego oprogramowania, zachęcam do podążania za banerami wyświetlanymi w górnej części mojej strony. Sugerują także przeczytanie książek: Po Prostu dla Zabawy lub W obronie wolności, lub podążanie za linkami, które zamieściłem poniżej:


Data ostatniej modyfikacji: