Treść:

Wstęp

Stworzyłem tę część mojej strony aby zaoferować moją pomoc i wsparcie wszystkim, którzy chcieliby rozpocząć pracę w Linuksie i wolnym lub opartym na otwartych źródłach oprogramowaniu. Jest tylko jeden warunek uzyskania mojej pomocy, musimy się znać na płaszczyźnie osobistej. Nie ocalę świata przed dokonywaniem błędnych wyborów ale na pewno mogę pomóc mojej rodzinie i przyjaciołom. Jeśli zadajesz sobie pytanie czemu ten wariat to robi? Odpowiedź jest prosta ponieważ tak należy robić. Ponieważ sam uzyskałem bezinteresowną pomoc wielokrotnie i chcę spłacić ten dług pomagając innym. Ponieważ w społeczności użytkowników Linuksa mamy zwyczaj pomagania sobie, dzięki temu nasza społeczność rośnie, a przede wszystkim bo Linux to dla mnie czysta frajda.

Będę szczęśliwy mogąc ci pomóc bez względu na powody jakimi się kierujesz. Czy kierujesz się chęcią pracy w stabilnym, bezpiecznym i pozbawionym wirusów środowisku. Czy może chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, mając do dyspozycji w pełni funkcjonale i w 100% legalne środowisko. A może po prostu jesteś ciekawy jak wygląda Linux. Tak naprawdę nie dbam o to jeśli tylko chcesz dać szansę Linuksowi służę swoją pomocą.

Pamiętaj, że nie musisz rezygnować z aktualnie wykorzystywanego systemu czy oprogramowania. Linux może zostać zainstalowany na odrębnej partycji obok Windowsa czy MacOSX. W ten sposób będziesz mógł podczas startu komputera wybrać system do uruchomienia. Znam wiele osób, które wykorzystują Windowsa do grania w gry a Linuksa do bezpiecznego przeglądania zasobów Internetu. Pracując w Linuksie będziesz miał pełny dostęp do swoich plików przechowywanych na partycjach Windowsa lub Maca (jeśli tylko nie są one zaszyfrowane).

Linux nie jest taki trudny jak go malują. Z powodzeniem znajdziesz graficzny program, do wykonania wszelkich niezbędnych zadań, szczególnie jeśli są to zastosowania biurkowe. Jeśli nadal nie jesteś przekonany lub obawiasz się dać szansę Linuksowi proszę kliknij ten link i przeczytaj listę powodów, dla których warto jest wypróbować system operacyjny Linux. Możesz też obejrzeć filmy osadzone tutaj lub tutaj lub odwiedzić moją stronę Linux w przykładach.

Jak mogę ci pomóc?

Mogę ci pomóc na wiele sposobów, wymienię kilka z nich:

  1. Mogę pomóc ci znaleźć Linuksa odpowiadającego twoim wymaganiom. W Linuksie wszystko sprowadza się do wyborów jakie podejmujesz, jeśli podejmiesz zły wybór możesz spodziewać się problemów. Podejmowanie właściwych wyborów wymaga podstawowego doświadczenia. Bardzo ważne jest wybranie właściwej dystrybucji, środowiska graficznego, zestawu programów, które będą odpowiadały doświadczeniu, nawykom, i technicznym możliwością twojego komputera. Jeśli mnie odwiedzisz mogę ci zaproponować zimne piwo z beczki i pokazać najpopularniejsze dystrybucje i Linuksowe środowiska graficzne w akcji. Będziesz mógł je wypróbować i podjąć decyzję, które najbardziej ci się podoba.

    Obecnie na moich wirtualnych maszynach mam zainstalowane:

    Nie sprawi mi też problemu wirtualna instalacja większej ilości dystrybucji jeśli te wymienione powyżej będą stanowiły zbyt mały wybór dla ciebie.

  2. Ściągnę i wypalę dla ciebie CD i DVD z wybranym przez ciebie Linuksem musisz tylko zapewnić płytę.

  3. Pokaże ci jak używać Live CD aby uruchomić w pełni funkcjonalny system Linux bez konieczności instalacji go na dysku twojego komputera.

  4. Mogę cię nauczyć jak w bezpieczny sposób zainstalować i skonfigurować wybranego przez ciebie Linuksa. Pokażę ci jak instalować i używać najpopularniejszych aplikacji dostępnych w moim ulubionym systemie. Wiem, że to zabrzmi bardzo nieskromnie ale jestem naprawdę dobry w uczeniu takich rzeczy.

  5. Jeśli nauka i prezentacja nie wystarczy, i nadal będziesz się obawiał spróbować samemu, jestem gotów pomóc ci osobiście w instalacji i konfiguracji Linuksa na twoim komputerze, bez względu czy jest to notebook czy komputer domowy. Mogę ci pomóc zrobić to bezpiecznie obok systemu operacyjnego, którego używałeś dotychczas. Oczywiście jestem w stanie pomóc osobiście tylko jeśli dotarcie do ciebie nie będzie stanowiło większego problemu. Będziesz musiał mi wybaczyć, ale jeśli mieszkasz za siedmioma górami i siedmioma lasami mogę odmówić przyjazdu.

  6. Mogę obiecać, że będę cierpliwie odpowiadał na twoje pytania dotyczące użytkowania systemu. Nie mogę natomiast obiecać, że będę do twojej dyspozycji 24 godziny na dobę, więc najlepszą metodą będzie wysłanie mi maila, nie zostanie on zignorowany.

  7. Jeśli stanie się coś złego (co jest mało prawdopodobne w Linuksie). Postaram się pomóc osobiście. Jak szybko to nastąpi będzie to zależało od mojego aktualnego grafiku.

Co powinieneś zrobić przed poproszeniem mnie o pomoc?

Aby moja pomoc była efektywna, powinieneś wiedzieć jakie są twoje oczekiwania, czego oczekujesz od systemu operacyjnego, w jaki sposób wykorzystujesz swój komputer. Mogą także istnieć pewne techniczne uwarunkowania, które mogą uniemożliwić moją pomoc.

Aby ułatwić ci przygotowanie się do Linuksa przeczytaj poniższą listę, może to pomóc nam obu.

  1. Jeśli chcesz zainstalować Linuksa upewnij się, że twój komputer ma przynajmniej 256MB ramu. Nie przejmuj się wiekiem swojego komputera, jeśli tylko ma przynajmniej 256MB MB znajdę dla niego właściwego Linuksa. Polecam nie mniejszą pojemność pamięci nie ze względu na sam system, Linux nie używa go tak wiele ale, żeby skorzystać ze współczesnych przeglądarek internetowych czy pakietów biurowych, 256MB to minimum, jak widzisz to nie wiele jak na dzisiejsze standardy.

  2. Jeśli chcesz zainstalować Linuksa obok innego systemu operacyjnego, upewnij się, że masz około 20GB wolnej przestrzeni na dysku twardym. Nie jestem czarodziejem jeśli pliki Windowsa zajmują 98% twojego dysku, będziesz musiał część z nich skasować lub dokupić dodatkowy dysk twardy, instalator Linuksa może przesunąć pliki Windowsa aby zrobić sobie miejsce na zainstalowanie sytemu, ale nie może utworzyć wolnej przestrzeni, której nie posiadasz.

  3. Jeśli chcesz zainstalować Linuksa obok innego systemu operacyjnego, upewnij się, że wykonałeś kopię swoich najważniejszych plików na nośniku zewnętrznym. Dlaczego? Ponieważ moje doświadczenie pokazuje, że jeśli jesteśmy nie przygotowani na nieprzewidziane trudności, najprawdopodobniej one wystąpią. Jako przykład mogę podać, że podczas instalacji Linux przesunie pliki Windowsa. Wyobraź sobie co może nastąpić jeśli w tym momencie nastąpi awaria zasilania. Jeśli nie wiesz jak sporządzić kopię danych, pomogę ale przynajmniej przygotuj listę plików i folderów, które są dla ciebie najważniejsze.

  4. Jeśli chcesz zainstalować Linuksa obok Windowsa, upewnij się, że zdefragmentujesz partycje Windowsa. Możesz użyć wbudowane w Windowsa narzędzia, możesz także ściągnąć i użyć tego narzędzia. To pomoże uniknąć problemów i przyśpieszy proces instalacji.

  5. Przygotuj listę funkcji jakich potrzebujesz lub rzeczy jakich chciałbyś się nauczyć. To pomoże mi przygotować listę tego co ma zostać zainstalowane na twoim Linuksie, pomoże także wybrać właściwą dla ciebie dystrybucje i środowisko graficzne. Jeśli masz wątpliwości jak taka lista powinna wyglądać, spójrz na poniższy przykład:

    Chciałby wiedzieć:

    • jak instalować programy w Linuksie?
    • jak mogę montować filmy używając Linuksa i mojej kamery?
    • Jakie komunikatory są dostępne w Linuksie i jak mogę je skonfigurować?
    • jak odtwarzać DVD w centrum multimedialnym na Linuksie?
    • jak używać nośników danych na USB?
    • jak wgrywać pliki do mojego odtwarzacza mp3?
    • jak pobierać zdjęcia z mojego aparatu cyfrowego?
    • jakie gry są darmowo i legalnie dostępne w systemie Linux?

    Możesz także sporządzić listę aplikacji jakich używasz w swoim obecnym systemie operacyjnym. Twoja lista może różnić się od tej powyżej, ale pamiętaj jeśli prześlesz mi ją wcześniej, będę przygotowany aby pokazać ci wszystko to czego chcesz się dowiedzieć. To pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu i uniknąć niedogodności.

Jak uzyskać moją pomoc?

Czy moja pomoc będzie darmowa? Nie pragnę żadnej zapłaty (w postaci pieniężnej). Jeśli cię odwiedzę miło by było gdybyś zadbał o to aby mi gardło nie wyschło (lubię zimne piwo), ale to nie jest wymagane. Natomiast w zamian za pomoc poproszę cię o małą przysługę Jeśli spodoba ci się Linux nie ważne, czy w każdym czy tylko w niektórych aspektach jego wykorzystania, poproszę cię abyś napisał kilka słów na ten temat i przesłał mi co najmniej 5 zrzutów ekranu lub film pokazujący jak wykorzystujesz system. Jeśli nie jesteś pewny co powinieneś napisać, jestem zainteresowany uzyskaniem odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Dlaczego chciałeś wypróbować Linuksa?

  2. Które z aplikacji czynią Linuksa najbardziej użytecznym?

  3. Jakie rodzaje programów wykorzystujesz w Linuksie, i dla czego je lubisz?

  4. Co było dla ciebie najtrudniejsze?

  5. Jakie są zalety i wady Linuksa jako biurkowego systemu operacyjnego w porównaniu do innych systemów jakich używałeś wcześniej?

  6. Co twoim zdaniem mogło by działać lepiej?

Jeśli dodasz coś od siebie będę ci bardzo wdzięczny. Poproszę cię także o zgodę na publikację tych informacji wraz z twoim imieniem, zawodem, orientacyjnym wiekiem, zwięzłym opisem konfiguracji sprzętowo programowej twojego komputera (na przykład: Pentium DualCore, Nvida 8800 GPU system OpenSuse Linux ze środowiskiem graficznym KDE), na mojej stronie z historiami sukcesu pod warunkami licencji GNU Free Documentation License i Creative Commons Share Alike.

Pamiętaj jeśli prosisz o moją pomoc zgadzasz się na te warunki.

A więc czy jesteś gotów do nas dołączyć? Jeśli tak, po prostu i wyślij mi email, odpowiem najszybciej jak tylko to będzie możliwe. Niech otwarte źródła będą z tobą :D


Data ostatniej modyfikacji: